مقالات

موتور برق های گازسوز

هرکسی که قطعی برق را تجربه کرده است می داند که ژنراتورها برای روشن نگه داشتن روشنایی منزل و لوازم خانگی یا به کارگیری تجهیزات تجاری تا چه اندازه می توانند مفید باشند. از ژنراتورها می توان به عنوان منبع برق اضطراری در هنگام قطعی یا به عنوان برق موقتی در مواردی که برق در دسترس نیست، مانند اردوگاه یا محل کار موقت استفاده کرد. آنها سوخت را می سوزانند تا انرژی الکتریکی تولید کنند تا دستگاه هایی را که فقط با برق کار می کنند به حرمت در آورند.

یکی از انواع مختلف ژنراتورها، موتور برق های گازسوز هستند. با ترکیب موتور گازسوز و ژنراتوری که برای تولید برق از آن استفاده می‌شود، موتور برق گازسور به وجود می آید. این نوع از موتور برق ها در جهان به صورت گسترده مورد استفاده استفاده قرار می گیرند. همانطور که از نام آن مشخص است در موتور برق های گازسوز از گاز به عنوان سوخت استفاده می شود. این گاز می تواند از نوع سوخت گاز طبیعی یا CNG، سوخت گاز مایع یا LPG و یا سوخت بیوگاز باشد. با استفاده از این گازها و با ایجاد احتراق در سیلندرهای موتور، خروجی موتور به انرژی مکانیکی تبدیل می شود و در نتیجه آن شفت موتور به حرکت در می آید.

تفاوت موتور برق گازسوز و دیزلی

نحوه کار موتور برق گازسوز همانند موتور برق دیزلی است و تنها تفاوت آن ها در نوع سوخت استفاده شده در آن هاست. موتور برق های گازسوز به دلیل به صرفه بودن سوخت گاز از لحاظ اقتصادی کاربرد گسترده ای دارند. به ویژه در شهرهای بزرگ و مکان هایی که دسترسی به گاز طبیعی راحت تر است، معمولا از ژنراتورهای گازسوز استفاده می شود.

قیمت موتور برق گازسوز با توجه با نکاتی چون قطعات، امکانات، قدرت، تجهیزات و برند و شرکت سازنده آن متفاوت است. این نوع موتورها که با هدف تولید انرژی الکتریکی از سوخت های فسیلی ساخته شده اند، بازده این موتورها در حدود 43.5 تا 44 درصد است.

اجزای موتور گازسوز

موتورهای گازسوز از اجزای مختلفی ساخته شده اند که در میان اجزای این موتور برق و انواع دیگر آن اشتراکاتی نیز وجود دارد. در ادامه مطلب با صورت مختصر به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

فیلتر هوا

فیلتر هوا که از مواد فیبری ساخته می شود برای جلوگیری از ورود آلودگی و مواد آلاینده به درون موتور، از فیلتر هوا استفاده می شود. این قطعه باعث عملکرد بهتر و طولانی تر شدن عمر موتور می شود.

رگولاتور گاز

به منظور تنظیم فشار خروجی در موتور از رگولاتور گاز استفاده می شود. با توجه به فشار گاز ورودی، رگولاتور مانند یک شیر کنترل فشار عمل کرده و فشار خروجی را کاهش یا افزایش می دهد.

از این نوع موتورهای برقی با توجه به توان تولیدی آن می توان در مکان های مختلف استفاده کرد. معمولا موتور های سطح پایین با توان های پائین تر از 60 کاوا برای قطع برق در مواقع اضطراری در مناطق مسکونی و مجتمع های تجاری کاربرد دارد. در مواردی که توان بیشتر مورد نیاز است یا ساعات مورد استفاده از این دستگاه بیشتر است باید از موتورهای گازسوز با توان بیشتر استفاده کرد.

 

برای دریافت مشاوره خرید در رابطه با خرید یو پی اس ، رله حفاظتی و دیگر تجهیزات برقی می‌توانید با کارشناسان فرسان یو پی اس در ارتباط باشید:

۰۲۱۷۷۰۳۷۹۵۲

۰۲۱۷۷۰۳۷۹۲۶

۰۹۱۲۰۴۹۶۲۷۲

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *